Cijenjeni korisnici, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, nudimo Vam mogućnost polaženja kratkog intenzivnog tečaja osnova engleskog jezika u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, a u suradnji s Centrom za strane jezike Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Tečaj će se odvijati u periodu između 23.10. i 15.11., 2x2 školska sata tjedno, ponedjeljkom i srijedom, unutar radnog vremena Hrvatske knjižnice za slijepe. Po završetku tečaja ćemo izraditi priručnik osnova engleskog jezika u zvučnom obliku te na brajici i u EPUB formatu. Prijave zaprimamo do 9. listopada na 01 64 44 044 ili na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Zbog nadogradnje sustava, u razdoblju od 11.09.-15.09.2023. mogući su privremeni prekidi u radu našeg e-kataloga odnosno usluge preuzimanja knjiga s naše stranice.
Hvala na razumijevanju!
Velika međunarodna knjižničarska IFLA WLIC konferencija, koja se ove godine odvijala u Rotterdamu, zatvorena je na jučerašnjoj svečanoj ceremoniji. Osim što je zaključen dvogodišnji mandat Barbare Lison i predstavljen novi sastav Upravnog odbora s predsjednicom IFLA-e, Vicki McDonald, na čelu, izgovorene su brojne zahvale, uručena su priznanja i nagrade.
Za djelatnice Hrvatske knjižnice za slijepe, ravnateljicu Karolinu Zlatar Radigović i Jelenu Lešaja, dogodio se trenutak potpunog iznenađenja kada su pred velikim auditorijem prozvana njihova imena u kontekstu dodjele nagrada za najbolji poster u kategoriji Visual impact. Poster pod nazivom „Voices behind words“ (vidi objavu ranije) govori o podcastu Hrvatske knjižnice za slijepe koji ove godine obilježava svoju petu obljetnicu. Posterske sesije su se odvijala tijekom dva dana u velikoj izložbenoj dvorani gdje je prezentirano dvjestotinjak radova iz svih krajeva svijeta, a poster Hrvatske knjižnice za slijepe nosio je broj 170. U sklopu sesije se moglo dobiti uvid u razne aktivnosti i inicijative kojima se kolege knjižničari bave: od aktualne teme održivog razvoja, promoviranja čitanja u svim fazama života, preko smjernica za zatvorske knjižnice, do važnih usko stručnih tema digitalizacije, katalogizacije i diseminacije podataka.
Ovo je izniman, neočekivan ali zaslužen uspjeh za našu knjižnicu koja već godinama aktivno sudjeluje u međunarodnoj knjižničarskoj zajednici. Hvala svima na podršci i čestitkama!
Hrvatska knjižnica za slijepe će posterom na temu našeg podcasta sudjelovati na velikom knjižničarskom kongresu u Rotterdamu IFLA WLIC 2023 krajem kolovoza. Ovdje možete pročitati što je prikazano na posteru.
Poštovane kolege, poštovani korisnici,
27. lipnja 2013. godine bio je vrlo poseban dan za milijune osoba s teškoćama čitanja standardnog tiska diljem svijeta. Potpisivanje Ugovora iz Marakeša obilježilo je prvi korak na putu prema okončanju globalne "gladi za knjigom" za osobe s
teškoćama čitanja. Mogućnost međunarodne razmjene knjiga u pristupačnim formatima uvelike povećava pristup materijalima za čitanje i informacijama jer, kao što znamo, za sada je dostupno manje od 10% objavljenog sadržaja.
Pridružite se IFLA-inoj Sekciji namijenjenoj knjižnicama koje pružaju usluge osobama s teškoćama čitanja standardnog tiska (LPD)
i gostima u obilježavanju ove obljetnice i istraživanju postignuća,
izazova i budućnosti Ugovora iz Marakeša.
U suradnji s DAISY konzorcijem proslavit ćemo 10.
godišnjicu Ugovora uz predstavnike IFLA-e, ABC-a, EIFL-a, EBU/WBU-a. Između ostalog, prisjetit ćemo se na prvo potpisivanje Ugovora, prvu razmjenu između institucija koja se dogodila posredstvom Ugovora.
Program traje 90 minuta.
Kada? 27. lipnja u 15:00 sati.
Samo se registrirajte ovdje:
https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_CStQegTLSJKMh7xApyLLdw
Molimo podijelite ovu informaciju.
Radujemo se susretu sa svima vama!
U nastavku pročitajte poziv na još jednu zanimljivu edukaciju koja će se ovog puta održati u Hrvatskoj knjižnici za slijepe.
EDUKACIJA KORISNIKA ZA RAD U IZDAVAŠTVU NA NOVIM TEHNOLOGIJAMA
Poštovani, ovim Vas putem pozivamo na edukaciju slijepih i slabovidnih osoba za rad u izdavaštvu na novim tehnologijama. Tema će biti korektura, rad slijepih u Brajičnoj tiskari i časopisi namijenjeni osobama s oštećenjem vida.
Edukacija će se održati u utorak, 13. lipnja 2023. godine u trajanju od dva sata, s početkom u 13 sati u prostoru Hrvatske knjižnice za slijepe (Ul. Augusta Šenoe 34, Zagreb, I. kat).
Edukaciju provodimo u sklopu projekta "Jednake mogućnosti" za korisnike ranjivih skupina.
Projekt je sufinancirala Europska unija sredstvima Europskog socijalnog fonda. Nositelj projekta je Generacija.hr – Udruga za promicanje medijske kulture, međugeneracijske solidarnosti i zaštite prava mladih, obitelji i umirovljenika. Zaklada "Čujem, vjerujem, vidim" je partner na projektu.
Molimo da svoj dolazak na edukaciju potvrdite najkasnije do 12. lipnja 2023. godine do 20 sati na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Voditelj radionice: Dejana Rakić, stručna suradnica za korekturu Brajične tiskare Hrvatske knjižnice za slijepe
Radujemo se Vašem dolasku!
Maja Šubarić Mahmuljin, Generacija.hr, 099/3573211
Nakon uzbudljive subote provedene u čitanju brajice i druženju uz puno smijeha, donosimo vam poredak nagrađenih i istaknutih natjecatelja Državnog natjecanja u brzom i izražajnom čitanju brajice.
Kategorija učenici - brzina i točnost:
1. Toni Matijašević
2. Lorena Ogrešević
3. Mate Bralić
Poticajna nagrada: Dalibor Blažeković
Kategorija učenici - izražajnost:
1. Lorena Ogrešević
Kategorija odrasli - brzina i točnost:
1. Kornelija Pervan
2. Maja Vukadinović
3. Elizabeta Grigić
Poticajna nagrada: Lana Toplek
Kategorija odrasli - izražajnost:
1. Elizabeta Grigić
Kategorija brajev redak:
1. Maja Vukadinović
Čestitke nagrađenima i svima koji su sudjelovali!
U utorak, 18. travnja 2023., svečano je obilježen Dan Hrvatske knjižnice za slijepe. Zahvaljujemo se izasliniku ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, državnom tajniku dr. sc. Ivici Poljičku, na lijepim riječima i podršci. Govor kojim nam se obratio je bio pun razumijevanja za djelatnost knjižnice i potrebe njenih korisnika. U prvom dijelu programa dodijeljena su priznanja „Antun Lastrić“. Ovogodišnji dobitnici su Vilma Bilopavlović i Vinko Zrinščak koji su, svatko na svoj način, doprinijeli obrazovanju, kulturi i rehabilitaciji slijepih osoba kao i kasnije oslijepljelih osoba. Socijalna radnica Vilma Bilopavlović je svojim nesebičnim trudom, profesionalnošću, energijom i preuzimanjem velike odgovornosti u dugogodišnjem radu stekla ugled i karizmu osobe kojoj se obraćate s povjerenjem. Njene su zasluge velike na području rehabilitacije kasnije oslijepljelih osoba, posebice hrvatskih vojnika koji su u ratu izgubili vid. Vinko Zrinščak je u svom dugogodišnjem radu kao snimatelj zvučnih izdanja snimio neke od najznačajnijih djela hrvatske i strane književnosti, sveukupno 1031 naslov, što je malo manje od četvrtine sveukupnog fonda Hrvatske knjižnice za slijepe. Profesionalno je i vrlo temeljito obavljao posao koji zahtjeva koncentraciju, samouvjerenost ali i samokritičnost te prije svega dobro obrazovanje. Drugi dio manifestacije bio je posvećen dodjeli nagrade „Sead Ivan Muhamedagić“ za najbolju kratku priču u 2023. godini. Budući da od ove godine natječaj nosi Seadovo ime, prije proglašenja dobitnika smo poslušali tekst Vojina Perića, urednika zbirke kolumnica Seada Muhamedagića „Manje je više“ koju možete posuditi u našoj knjižnici. 3. mjesto pripalo je Ivanu Tinu Marinu i suvremenoj bajci koja nosi naziv „Bubnjarski potres“. 2. mjesto je dodijeljeno Kristini Krsnik i priči „Reći ću ti sutra“, koja se istaknula lijepim stilom. 1. je mjesto osvojio Rolando Butković, pričom „Megaherci Rudolfa Picingera“, priči o jednom danu radijskog voditelja iz malog mjesta i nenadanoj vijesti o smrti važnog čovjeka. Sve će priče biti objavljene u Zborniku kratkopričaša, u zvučnom i EPUB formatu te na brajici. Potpuna obrazloženja oba povjerenstva možete pročitati u 8. broju Retka, e-biltena knjižnice.
Pozivamo vas na tribinu koja u duhu ovogodišnje manifestacije „Noć knjige“ nosi naziv „Asistivna tehnologija i umjetna inteligencija“, u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, Šenoina 34, u petak 21. travnja u 17 sati.
Na tribini će sudjelovati informatički stručnjaci i osobe koje se u svakodnevnom životu i radu koriste asistivnom tehnologijom. Raspravljat ćemo o softverskim rješenjima, o inovacijama koje su u posljednjih nekoliko desetljeća promijenile svakodnevicu slijepih osoba, razgovarat ćemo o govornoj sintezi i o tome koje su dominantne struje i koncepti u razvoju asistivne tehnologije. Razmijenit ćemo iskustva i stavove o pristupačnosti informacija, knjižničnih kataloga i dostupnosti literature općenito te naznačiti eventualne poglede u budućnost i kako umjetna inteligencija može utjecati na svakodnevicu slijepih i slabovidnih osoba.
Gosti su: Hrvoje Katić, Gordan Radić i Bruno Tot.
Zainteresirani koji nisu u mogućnosti doći u knjižnicu, mogu se priključiti putem putem Zoom aplikacije.
Poveznica: https://us06web.zoom.us/j/87507950524?pwd=OThvbFN2cHR1bCt4bHpFSEdsQXFpdz09
Meeting ID: 875 0795 0524
Passcode: 124888
Napomena: događanje će se snimati.
Na fotografiji su djelatnice Hrvatske knjižnice za slijepe koje u rukama drže knjige autorica na brajici i u zvučnom formatu. Stoje s lijeva na desno: Marijana Gorjanc (tiflografičarka), Julijeta Vugrinec (voditeljica odsjeka računovodstvenih poslova), Ivana Vinko (diplomirana knjižničarka), Danijela Marušić (snimateljica zvučnih izdanja), Tamara Drenovac (diplomirana knjižničarka) i Karolina Zlatar Radigović (ravnateljica). Sjede s lijeva na desno: Jelena Lešaja (voditeljica odjela posudbe), Dejana Rakić (stručna suradnica za korekturu), Maja Džafić (tiflografičarka) i Ljerka Dinjar (voditeljica odjeljka za informiranje i marketing). Danas nam nedostaje Jasminka Marković (spremačica). Veliki pozdrav od ženskog dijela kolektiva svima!
Na fotografiji je "toranj" taktilnih, ručno rađenih slikovnica koje smo dobili na dar: Moj Zagreb, Željko i Mara, Znamenitosti hrvatskih gradova, Prirodne znamenitosti Hrvatske, Briga, Abeceda, Šuma Striborova i Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Sve ih možete posuditi u našoj knjižnici. Puno hvala Nataliji Dragoja i Mariji Šavorić iz Gradske knjižnice Odjela za djecu i mladež, autoricama ovih iznimnih unikata.
14. veljače okupili smo se u Hrvatskoj knjižnici za slijepe kako bi slavili dvije velike ljubavi: ljubav prema knjizi i ljubav prema muzici. Međunarodni dan darivanja knjigom obilježava se 14. veljače i volonterski je projekt kojim se želi probuditi ljubav prema čitanju i darivanju kod djece te ih potaknuti da više čitaju. Knjižničari u Hrvatskoj obilježavaju ovaj dan organizirajući prikupljanje slikovnica pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj". Jučer su ovdje predstavljene taktilne, ručno rađene slikovnice reljefnih ilustracija s tekstom na Braillovom pismu i uvećanom tisku koje su izradili knjižničari Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice u sklopu projekta Knjižnica širom otvorenih vrata. Tekstove slikovnica priređivali su i tiskali djelatnici Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“, Odjel izdavačke djelatnosti na brajici i crnom tisku. Naši gosti su bile autorice slikovnica Natalija Dragoja i Marija Šavorić iz Gradske knjižnice Odjela za djecu i mladež, te knjižničar Željko i njegov terapeutski pas Mara, ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje " Vinko Bek", Ivana Rotim, a svečanost su uveličali mladi glazbenici glazbene škole El Musicante uz pratnju voditelja Luke. Na promociji su sudjelovali polaznici Dječjeg vrtića „Budućnost“, djeca i djelatnici iz Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“, knjižničari iz Odjela za djecu i mladež i djelatnici naše knjižnice. Program je organiziran uz potporu Hrvatskog čitateljskog društva u sklopu kampanje Čitaj mi!
U sklopu tzv. #abilities week na #glovo global, čiji je cilj učiniti Glovo dostupnim svima promicanjem svijesti o invaliditetu, bili smo pozvani održati predavanje u njihovom zagrebačkom uredu. Ravnateljicu Karolinu Zlatar Radigović, Jelenu Lešaja s posudbenog odjela i Dejanu Rakić iz brajične tiskare ugostili su zaposlenici Glova u opuštenoj i ugodnoj atmosferi njihovog dnevnog boravka. Razgovarali smo o knjižnici općenito, o tome kako je imati slijepu osobu u kolektivu, kako je slijepoj kolegico raditi u knjižnici i koliko joj u samostalnom radu pomaže tehnologija. Zainteresiranoj publici smo pokazali knjige i note na brajici, taktilne slikovnice, zvučne knjige i asistivnu tehnologiju. Objasnili smo im kako se brajici tiska, a kako se piše na stroju, kako izgleda abeceda hrvatske brajice te kako napisati svoje ime. Kolegica Dejana je demonstrirala kako slijepe osobe naručuju putem aplikacije Glovo te koje su dobre strane aplikacije, a koje bi mogle biti poboljšane. Također je u okviru ove akcije Hrvatskoj knjižnici za slijepe uručena donacija od 130 eura za potrebe snimanja naslova zvučne knjige Tomislava Šovagovića "Spremište Trešnjevka".
Bilo nam je jako lijepo gostovati u uredu Glova te se nadamo da će biti još prilike za druženja.
Dođite razgledati i opipati raritete iz zbirke knjiga na brajici fundusa Hrvatske knjižnice za slijepe. Predstavljeni su taktilni zemljovidi Europe, Amerike, Afrike, Azije i Oceanije, Anatomski atlas, Udžbenik za učenje kratkopisa, Udžbenik za daktilografiju, note na brajici, taktilne slikovnice i priručnici iz biologije te najstariji zaštićeni naslovi (19 st.). Izložba će biti postavljena do 03. ožujka 2023. godine.
Povodom obilježavanja Dana Hrvatske knjižnice za slijepe 18. travnja, Hrvatska knjižnica za slijepe raspisuje nagradni natječaj za najbolju kratku priču. Natječaj je od ove godine nazvan i posvećen rano preminulom Seadu Ivanu Muhameadgiću, germanistu, prevodiocu, velikom poznavatelju knjige i pisane riječi.
Na natječaj se mogu javiti slijepi i slabovidni državljani Republike Hrvatske. Natjecati se mogu osobe starije od 18 godina. Tema je slobodna.
Natječaj je javan, a tri najbolje priče novčano ćemo nagraditi.
Autori uz priču trebaju napisati svoje puno ime i prezime, telefon i adresu, te poslati kratke podatke o svom životu i radu.
Prosudbeno Povjerenstvo prima samo jedan rad od svakog autora. Radovi ne smiju biti duži od 5 kartica teksta (1 kartica teksta – 1800 znakova) i ne smiju biti uzeti iz dužeg proznog teksta. Priče moraju biti napisane na hrvatskom jeziku i ne smiju biti prethodno objavljivane.
Radovi se šalju na Brailleovom pismu ili na standardnom tisku i po mogućnosti u digitalnom zapisu na adresu Hrvatska knjižnica za slijepe, Šenoina 34, Zagreb ili na e-mail adresu Knjižnice Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom za natječaj „Kratka priča“.
Rok za slanje priča je 18. ožujak 2023. godine.
Za sve dodatne informacije može se nazvati Ljerku Dinjar na broj telefona 01/6444-046.
S ciljem skretanja pozornosti na veliku potrebu za znanjem i knjigom, čitanjem, učenjem i pisanjem u slijepih osoba, Hrvatska knjižnica za slijepe je 2018. godine pokrenula dodjelu godišnjeg Priznanja „Antun Lastrić“ pojedincima i/ili ustanovama za izvanredan doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba.
Godišnje priznanje dodjeljuje se od 2022. godine na Dan Hrvatske knjižnice za slijepe, 18. travnja pojedincima koji su državljani Republike Hrvatske, te pravnim osobama.
Odjednom se mogu dodijeliti do dva priznanja.
Prijedlog za dodjelu Priznanja može predložiti Hrvatska knjižnice za slijepe, korisnici knjižnice, ustanove i druge osobe.
Dokumentacija za kandidate sastoji se od pisanog obrazloženja, kandidature i eventualnog priloga.
Obrazloženje mora biti sažeto, ne dulje od jedne stranice formata A4 ili jednog arka brajice s jasnim razlozima kandidature predloženika.
Odbor za dodjelu Priznanja prema potrebi može zatražiti dopunsku dokumentaciju.
Predlagatelji su obvezni naznačiti svoju adresu za kontakt.
Prijedlozi se šalju običnom poštom na adresu Hrvatske knjižnice za slijepe, Šenoina 34, 10000 Zagreb, s naznakom "za Priznanje Antun Lastrić" ili elektroničkom poštom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom predmeta "za Priznanje Antun Lastrić".
Isti predlagatelj može podržati samo jednog kandidata u tekućoj godini.
Rok za slanje prijedloga je 15. ožujka 2023. godine.
20. prosinca se u prostoru Hrvatske knjižnice za slijepe održao prekrasan Blagdanski koncert studenata Muzičke akademije iz Zagreba, pod vodstvom profesorice Vlatke Peljhan. Studenti su izvodili Beethovenov Gudački kvartet op.18 br.2 u G-duru i Haydnov Gudački kvartet op.33 br.3, 'Ptica'. Ovo je nastavak lijepe suradnje naše knjižnice s Muzičkom akademijom. Još jednom hvala studentima i Vlatki Peljhan!
Marina Facini, povjesničarka umjetnosti, o autorici je napisala kako je ona slikarica sreće i nježnog trenutka a njene radove karakteriziraju sretne, sanjive, erotizirane djevojke, razni životinjski likovi, anđeli, cvijeće, voće i arhitektura nacrtani lakom razigranom linijom.
Publiku je osvojila prikazima svog fantastičnog svijeta, sretnog i bajkovitog djetinjstva. Izložba će u Knjižnici biti postavljena do kraja siječnja i radovi su na prodaju.
25. listopada smo događanje u knjižnici posvetili Seadu Muhamedagiću, prevoditelju, autoru, pjesniku, velikom intelektualcu ali prije svega iznimnom čovjeku. Osim što je bio član Hrvatske knjižnice za slijepe, bio je i njezin suradnik i prijatelj. O njegovom profesionalnom radu govorio je Andy Jelčić, iz kolegijalnog i prijateljskog kuta. Vojin Perić je s nama podijelio misli i poneku anegdotu vezanu uz svog prijatelja te pročitao nekoliko Seadovih pjesama i esej. Publika je također sudjelovala svojim dojmovima, lijepim riječima i anegdotama iz zajedničkih susreta i druženja. Na događanju smo spomenuli kako će od sada Natječaj za najbolju kratku priču nositi puno Seadovo ime odnosno "Sead Ivan Muhamedagić".
U subotu, 22. listopada, nakon preskočene dvije godine, održao se ponovno Kviz znanja u Hrvatskoj knjižnici za slijepe. Od sada će biti smješten u Mjesec hrvatske knjige koji se uvijek obilježava od 15. listopada do 15. studenog. Voditelj i kreator kviza bio je, kao i uvijek u našem slučaju, neponovljivi Mario Kovač. Pitanja su grupirana u nekoliko kategorija: sport, književnost, film, glazba, svijet i "čušpajz". Bilo je pet ekipa od kojih je svaka imala četiri igrača izuzev hrabre ekipe E koja se natjecala u prepolovljenom sastavu. Atmosfera je bila odlična i dinamična, dogovore ekipa između postavljanja pitanja i davanja odgovora je prigušivala sjajna glazbena podloga tako da su svi u publici uživali u navijačkoj atmosferi. Prvo mjesto je pripalo ekipi D koju su činili Branimir Šutalo, Vanja Rajić, Ivan Čorak i Darko Golubić. Drugo mjesto osvojila je ekipa C s Dubravkom i Zvonkom Jurčićem, Elizabetom Grigić i Ivanom Kolarom. Trećeplasirana ekipa A stigla nam je s mora, a činili su je Josip Laća, Ivica Božić, Dragan Stoković i Ivan Kovačić. Četvrto mjesto pripalo je prepolovljenoj ekipi E s Goranom Radićem i Ninom Mihaljekom. Ekipa B, koja je startala odlično, našla se igrom slučaja na začelju, a činili su je Kornelija Pervan, Dejana Rakić, Andrej Mirković i Marko Cavrić. Nagrade su za prve tri ekipe bile novčane. Veselimo se već novom kvizu u 2023. godini!
HRVATSKA KNJIŽNICA ZA SLIJEPE, 10000 ZAGREB, ŠENOINA 34, objavljuje NATJEČAJ za primitak u radni odnos:
SPREMAČICA
Izvršitelj/ica: 1
Uvjet:
Uz ispunjavanje uvjeta, prednost mogu ostvariti kandidati koji su spremni na timski rad i prilagodbu specifičnim uvjetima za rad u brajičnoj tiskari i knjižnici.
Uz prijavu na natječaj kandidati su dužni priložiti:
Nepotpune i nepravodobne prijave neće se razmatrati.
Rok za podnošenje prijave je 8 dana od objave natječaja u Narodnim novinama koja je bila 19.10.2022. (NN 121/2022).
Sukladno čl. 13. Zakona o ravnopravnosti spolova na natječaj se mogu prijaviti osobe oba spola.
Molbe s oznakom "Za natječaj za zapošljavanje" i dokazima o ispunjavanju uvjeta natječaja dostavljaju se na adresu: Hrvatska knjižnica za slijepe, 10000 Zagreb, Šenoina 34, p.p. 231
O rezultatima natječaja kandidati će biti obaviješteni u zakonskom roku.
Dragana Rakonca, učiteljica OŠ Josipa Račića s kojom Hrvatska knjižnica za slijepe već godinama lijepo surađuje, nas je pozvala u goste. Učenicima 4. razreda su kolegice Dejana Rakić i Jelena Lešaja predstavile našu knjižnicu, knjige u pristupačnim formatima, načine čitanja i osnove brajice. Dejana je učenicima govorila o svakodnevnim vještinama, a učenici su mogli postaviti brojna zanimljiva pitanja i pritom naučiti kako pristupiti slijepoj osobi.
Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige obilježit ćemo i druženjem 25. listopada u 17 sati, posvećenom Seadu Muhamedagiću književnom prevoditelju, publicistu i pjesniku. Sead je preveo više od šezdeset naslova knjiga, napisao zbirku pjesama Slijepčev vir i knjigu književno-duhovnih eseja Miris neba, urednik je i supriređivač nekoliko knjiga, a za prevodilački rad dobio je i godišnju nagradu Društva hrvatskih književnih prevodilaca (1996.) te nagradu "Iso Velikanović" za prijevod djela "Brisanje. Raspad" 2012. godine. Na događanju će sudjelovati Andy Jelčić i Vojin Perić te Seadovi kolege, suradnici, štovatelji i prijatelji. Veselimo se vašem dolasku!
Vizual u izvedbi Adriane Meglaj i rekreativnih grupa „O'pleti“ je heklani prekrivač koji se sastoji od 30 kvadratića i pravokutnika na kojima su reljefno oblikovane taktilne „točkice“ u rasporedu sukladno pojedinom slovu hrvatske abecede. Također možete razgledati i opipati druge pletene izloške poput čarapa, kućica, šume, slatkiša, ribica...Vizual je sada trajno izložen u prostoru knjižnice, a knjižnici je uručen 17. listopada povodom Međunarodnog dana bijelog štapa (koji se obilježava 15. listopada). Tim događajem ujedno obilježavamo početak Mjeseca hrvatske knjige.
U petak, 7. listopada, Hrvatsku knjižnicu za slijepe su posjetili učenici šestih razreda OŠ Ivana Gundulića iz Zagreba. Upoznali su se s radom naše knjižnice, s knjigama u pristupačnim formatima, brajicom, saznali su na koji način pristojno i korisno pristupiti slijepoj osobi, a bilo je vremena i za svakodnevne životne teme. Učenike su kroz priču o korisnicima i knjižnici provele kolegice Ljerka i Ivana, kolege Željko i Marko i svi ostali. Nakon toga su grupe posjetile i Tiflološki muzej. Ovdje je zgodan osvrt pod nazivom "Sanjaju li slijepe osobe" sa stranica OŠ Ivana Gundulića: http://os-igundulica-zg.skole.hr/
Karolina Zlatar Radigović i Jelena Lešaja su na 47. izbornoj Skupštini Hrvatskog knjižničarskog društva predstavile uslugu međunarodne platforme za razmjenu pristupačnih formata ABC konzorcija. Ovim putem još jednom pozivamo sve korisnike zainteresirane za literaturu na stranim jezicima da nam se jave. Možete nas nazvati na 01 64 44 044 ili nam pisati na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Na temelju Pravilnika o časopisima koje proizvodi Hrvatska knjižnica za slijepe, ravnateljica Knjižnice donosi slijedeću
ODLUKU O RASPISIVANJU NATJEČAJA ZA UREDNIKE ČASOPISA SVETA LUCIJA I ŠAH
I.
U Hrvatskoj knjižnici za slijepe proizvode se časopisi na brajici i u zvučnoj tehnici. Komisija sastavljena od zaposlenika Knjižnice svake godine objavljuje natječaj za urednike časopisa, razmatra prijave sukladno prema donesenim propozicijama te donosi odluku o najboljim kandidatima.
II.
Hrvatska knjižnica za slijepe raspisuje natječaj za urednike časopisa Sveta Lucija i Šah.
III.
Na natječaj se mogu prijaviti osobe VSS/VŠS – Stručni prvostupnik (baccalaureus) društveno – humanističkog smjera uz poznavanje rada na računalu.
Uz prijavu na natječaj potrebno je priložiti dokaz o stručnoj spremi i prijedlog koncepcije uređivanja časopisa za trajanje mandata
IV.
Urednik se bira na period od godine dana.
V.
Krajnji rok za podnošenje prijava je 17. listopada 2022. godine. Pismene prijave se šalju na adresu Hrvatske knjižnice za slijepe, Šenoine 34, Zagreb s naznakom "Natječaj za urednika časopisa" ili na e-mail adresu knjižnice Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Karolina Zlatar Radigović,
Ravnateljica Hrvatske knjižnice za slijepe
U novom broju časopisa "Story" možete pročitati veliki intervju s ravnateljicom, Karolinom Zlatar Radigović, vezano uz djelokrug naše knjižnice i čitateljske navike naših korisnika. Intervju će biti objavljen u prosinačkom broju časopisa "Žena", u zvuku i na brajici.
U Hrvatskoj knjižnici za slijepe možete u razdoblju od 14. rujna do 14. listopada razgledati izložbu fotografija autorice Narcise Potežica. Više o autorici možete pročitati na ovoj poveznici: http://www.croatianhistory.net/glagoljica/narcisa.html
Danas je našu knjižnicu posjetio zastupnik u Hrvatskom saboru Željko Lenart. Upravo je njegovim angažmanom povećan ovogodišnji proračun za Hrvatsku knjižnicu za slijepe u programskoj djelatnosti. Iz zahvale, dogovoren je susret u kojem je gospodin Željko imao priliku upoznati se s radom knjižnice i djelatnicima iste. Kao tehnički dobro potkovanu osobu najviše su ga zanimali naši studiji za snimanje audio knjiga i digitalizaciju te rad u brajičnoj tiskari. Na odlasku, poželjeli smo saborskom zastupniku puno sreće u daljnjem radu.
U Hrvatskoj knjižnici za slijepe možete pogledati „Ljetnu izložbu“ radova korisnika programa likovne terapije Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“.
Zamolili smo mentoricu, profesoricu likovne kulture Tanju Parlov, neka opiše izložbu:
"Naša suradnja s Hrvatskom knjižnicom za slijepe se nastavlja!
Ovo ljeto dobili smo priliku pokazati naše taktilne slike veselog kolorita i vedrih tema koje će uveseliti prostor i donijeti dašak ljeta. Predstavljamo se s platnima većeg formata u kombiniranoj tehnici papirne kaše i akrilnih boja. Motive smo pronašli svuda oko nas. Od cvijeća, drveća, veselih djevojčica i dječaka, pokoje životinje, oblaka, tragova s nama tako važne i lijepe planete Zemlje. Slike su izradili korisnici programa likovne terapije Centra „Vinko Bek“.
Nadamo se da će Vas razveseliti i uljepšati trenutke provedene u knjižnici kao što su nas veselile dok smo ih stvarali."
U sklopu Festivala PAZI KNJIGA u Hrvatskoj knjižnici za slijepe se 8. lipnja u 9:30 održala promocija slikovnice "Baš imam sreće!". Dijelovi slikovnice su otisnuti u našoj brajičnoj tiskari.
Gostovali su autor, Lawrence Schimel, prevoditeljica Anda Bukvić Pažin, te Ksenija Banović koja je moderirala susret. U ime Festivala PAZI KNJIGA se publici obratila Ana Đokić.
Tekst iz slikovnice pročitala je Snježana Sabljak, djelatnica HRT-a te dugogodišnja suradnica spikerica Hrvatske knjižnice za slijepe, specijalizirana za čitanje knjiga s područja književnosti za djecu. U publici su bili učenici nižih razreda Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek, bivši polaznici te učenici OŠ Pantovčak s učiteljicom Tanjom Ilijaš.
Susret je organiziran uz podršku Hrvatskog čitateljskog društva.
Čestitke nagrađenima i svima koji su sudjelovali. Galeriju fotografija s natjecanja objavljujemo ubrzo.
U sklopu Festivala PAZI KNJIGA u Hrvatskoj knjižnici za slijepe će se 8. lipnja u 9:30 održati promocija slikovnice "Baš imam sreće!". Dijelovi slikovnice su otisnuti u našoj brajičnoj tiskari.
Gostovat će autor, Lawrence Schimel, prevoditeljica Anda Bukvić Pažin, te Ksenija Banović koja će moderirati susret. U ime Festivala PAZI KNJIGA će nam se obratiti Ana Đokić.
Tekst iz slikovnice pročitat će Snježana Sabljak, djelatnica HRT-a te dugogodišnja suradnica spikerica Hrvatske knjižnice za slijepe, specijalizirana za čitanje knjiga s područja književnosti za djecu. U publici će biti učenici nižih razreda Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek i OŠ Pantovčak.
Susret je organiziran uz podršku Hrvatskog čitateljskog društva.
U prostoru Hrvatske knjižnice za slijepe možete pogledati izložbu "SAMO DA TE ZAGRLIM", umjetnice Andreje Živko. Izložba je otvorena od 16. svibnja do 15. lipnja 2022.Ovo je poveznica na Facebook profil umjetnice: https://www.facebook.com/andreja.zivko/
Cijenjeni korisnici,
od sada možete posuđivati knjige na stranim jezicima iz cijelog svijeta.
Javite se u Hrvatsku knjižnicu za slijepe kako bi Vam omogućili direktan pristup bazi ili pak pronašli željeni naslov posredstvom naše knjižnice.
Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo je prije nekoliko godina formirala platformu za distribuciju i razmjenu knjiga u pristupačnim formatima nazvanu ABC konzorcij, a Hrvatska knjižnica za slijepe joj je pristupila 2019. godine. Sada je izrađena nova aplikacija koja omogućava izravan pristup i preuzimanje knjiga u digitalnim oblicima (zvučne knjige, digitalna brajica, XML, EPUB) osobama koje su slijepe, slabovidne ili iz nekog drugog razloga ne mogu čitati standardni tisak.
Aplikacija ABC Global Book Service je besplatna i povezuje fond mnogih knjižnica u svijetu namijenjenih osobama s teškoćama u čitanju standardnog tiska u svrhu razmjene i direktne posudbe.
Osoba za kontakt: Jelena Lešaja, e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ; telefon 01 64 44 044.
Mural "Osjeti slobodu" na unutarnjem zidu knjižnice je gotov! Možete ga doći pogledati i opipati u radnom vremenu knjižnice, od ponedjeljka do petka, od 8 do 16 sati. Autori su mladi umjetnici Teo Kiš (slika) i Matei Šipuš (taktilno skulptorski dio). Kompozicijom dominiraju ruke, a interpretacija ovisi o oku odnosno opipu promatrača.
Do daljnjeg odgađamo predavanje prof. Enesa Kulenovića, o građanskoj slobodi, zakazano za 22. travnja u 17 sati.
Ove godine su na javno raspisan poziv na predlaganje kandidata za dodjelu priznanja Antun Lastrić pristigla tri prijedloga. Povjerenstvo u sastavu, Josip Hrvoj kao predsjednik te članice Ljerka Turkalj, Tamara Drenovac, Danijela Marušić i Jelena Lešaja, razmotrilo je prijave i zaključilo sljedeće. Ovogodišnji dobitnici su Ante Baković i Pero Pažin koji su ustrajno i temeljito cijeli radni vijek posvetili opismenjavanju slijepih osoba kao i kasnije oslijepjelih osoba. Priznanja su dodijeljena dan nakon zvaničnog Dana Hrvatske knjižnice za slijepe (19. travnja jer je 18. bio blagdan). Okupilo se dosta uzvanika, kolega, djelatnika, suradnika, prijatelja i obitelji nagrađenih. Publici se obratila ravnateljica Karolina Zlatar Radigović, a Jelena Lešaja je čitala mišljenje povjerenstva za dodjelu nagrade i nekoliko crtica o kandidatima. Josip Hrvoj je sviranjem na clavinovi uljepšao svečanost.
19. travnja, dan nakon zvaničnog Dana Hrvatske knjižnice za slijepe, proglasili smo pobjednike nagradnog natječaja za kratku priču. Najbolje tri kratke priče, "Tantal" Ivice Božića (3. mjesto), "To je samo kišobran" Kristine Krsnik (2. mjesto) i "Lak top" Josipa Laće (1. mjesto), pročitao je glumac Željko Duvnjak. Autorima su podijeljena priznanja, spomenute su priče koje su se također istaknule, a najavljena je i zbirka svih priča koje su sudjelovale. Iznimno smo zadovoljni odazivom autora i raznovrsnošću pristiglih priča, članovi povjerenstva su zaista uživali, te se nadamo i dogodine istom ako ne i većem broju radova.
Hrvatska knjižnica za slijepe je 2018. godine utemeljila priznanje „Antun Lastrić“ kao zahvalu prije svega pojedincima, a onda i udrugama, projektima, ustanovama koje su svojim radom na osobit način doprinijele kulturnom životu, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba odnosno korisnika Hrvatske knjižnice za slijepe, te direktno ili indirektno utjecale na djelovanje same Knjižnice.
Od ove godine priznanje „Antun Lastrić“ će se prvi put dodijeliti povodom obilježavanja Dana Hrvatske knjižnice za slijepe u utorak, 19. travnja 2022. godine s početkom u 11 sati.
Veselimo se Vašem dolasku!
U sklopu ovogodišnje manifestacije Noć knjige mladi umjetnici, Teo Kiš i Matei Šipuš, izradit će na unutarnjem zidu Hrvatske knjižnice za slijepe mural s taktilnim elementima. Inspiraciju za mural grade oko ovogodišnje teme Noći knjige, "sloboda", stavljajući je u kontekst korisničke populacije naše knjižnice, čitanja prstima i osjetila opipa. Teo i Matei su studenti 5. godine grafike i kiparstva na Akademiji likovnih umjetnosti. Posjetitelji su pozvani da dođu i prate mural u nastajanju, 22. travnja od 15 sati, a kada bude gotov moći će ga se opipati i razgledati uvijek unutar radnog vremena knjižnice. Ovo događanje istaknuto je kao jedno od posebnijih u sklopu same manifestacije. Uzbuđeni smo jako...Na fotografiji su Teo Kiš i Matei Šipuš ispred, za sada, bijelog zida koji čeka njihovu kreaciju.
OBAVIJEST
Državno natjecanje u brzom i izražajnom čitanju Brailleovog pisma u organizaciji Hrvatske knjižnice za slijepe, održat će se 04. lipnja 2022. u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, Šenoina 34/1, s početkom u 9 sati.
Natjecanje će se održati u dvije kategorije: odrasli i učenici.
Propozicije:
1. Nevezani tekst (nasumce izabrane riječi)
2. Vezani tekst (literarni tekst)
3. Izražajno čitanje literarnog teksta
Posebna kategorija:
- natjecanje u brzini čitanja na brajevom retku
Natjecanje će pratiti povjerenstvo u sastavu od tri člana za svaku kategoriju. Nagrade su novčane i uplaćuju se isključivo na žiro račun natjecatelja. Putne troškove za natjecatelje i osobe u pratnji snosi Knjižnica.
Sudjelovanje i dolazak obavezno potvrdite organizatoru na broj telefona
01 6444 046, ili e-mailom na: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Na Natječaj za najbolju kratku priču stiglo je 30 prijava iz raznih dijelova Hrvatske, a 26 ih je zadovoljilo zadane kriterije. Teme su bile razne od egzistencijalnih, ratnih, povijesnih, političkih, pustolovnih, preko životnih pisanih iz perspektive slijepih osoba, do ljubavnih, nostalgičnih, blago erotskih, autoironičnih. Neke su bile izrazito vješto napisane, poštujući karakter zadane forme i pričajući nam sažeto, jasno i precizno, ne gubeći smjer niti smisao priče. Neke od njih su nas razveselile svojom duhovitošću, a neke su nas i raznježile svojom ljudskošću.
Priče ne smiju biti nigdje drugdje objavljivane sve do proglašenja najboljih nakon čega će se jedan izbor od desetak priča objaviti u zvučnom obliku, EPUB formatu i na brajici.
Proglašenje pobjednika uz čitanje prve tri nagrađene priče bit će u sklopu Dana Hrvatske knjižnice za slijepe, 19. travnja, u utorak, u 13 sati.
U četvrtak, 29. ožujka, posjetile su nas kolege iz Gradske knjižnice Rijeka i gosti iz Rumunjske, Bugarske, Latvije, Italije, Slovenije...u sklopu projekta TechLibrary Erasmus+. Pokazali smo im procese stvaranja knjiga u pristupačnim formatima i načine posudbe. Druženje je bilo lijepo i zanimljivo, čak smo kratko uspjeli saznati od nekoliko gostiju kako usluge za slijepe osobe funkcioniraju u drugim državama, jesu li centralizirane ili raspršene, na koji način je organizirana produkcija i sl. Nadamo se ovakvim druženjima i u budućnosti.
Naše nove taktilne slikovnice s temom očuvanja voda: "Neoprezni ljudi", "Ježić Roko" i "Onečišćeni potok". Dobili smo ih na dar od učiteljice Dragane Rakonca i učenika OŠ Josipa Račića iz Zagreba. Osim maštovitih ali funkcionalnih taktilnih ilustracija, slikovnice su popraćene tekstom na uvećanom tisku i na brajici.
JAVNI POZIV
na predlaganje kandidata za dodjelu Priznanja Antun Lastrić
S ciljem skretanja pozornosti na veliku potrebu za znanjem i knjigom, čitanjem, učenjem i pisanjem u slijepih osoba, Hrvatska knjižnica za slijepe je 2018.godine pokrenula dodjelu godišnjeg Priznanja Antun Lastrić pojedincima ili ustanovama za izvanredan doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba.
Godišnje priznanje dodjeljuje se od 2022. godine na Dan Hrvatske knjižnice za slijepe, 18.04. pojedincima koji su državljani Republike Hrvatske, te pravnim osobama.
Odjednom se mogu dodijeliti do dva priznanja.
Prijedlog za dodjelu Priznanja može podnijeti Hrvatska knjižnice za slijepe, korisnici knjižnice, ustanove i druge osobe.
Dokumentacija za kandidate sastoji se od pisanog obrazloženja, kandidature i eventualnog priloga.
Obrazloženje mora biti sažeto, ne dulje od jedne stranice formata A4 ili jednog arka brajice s jasnim razlozima kandidature predloženika.
Odbor za dodjelu Priznanja prema potrebi može zatražiti dopunsku dokumentaciju.
Predlagatelji su obvezni naznačiti svoju adresu za kontakt.
Prijedlozi se šalju običnom poštom na Hrvatsku knjižnicu za slijepe, Šenoina 34, 10000 Zagreb, s naznakom "za Priznanje Antun Lastrić" ili elektroničkom poštom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom predmeta "za Priznanje Antun Lastrić".
Isti predlagatelj može podržati samo jednog predloženika u tekućoj godini.
Rok za slanje prijedloga je 31. ožujka 2022. godine.
Odbor za dodjelu Priznanja Antun Lastrić
Zbog pojačane sigurnosti nekih preglednika poput Mozille i Chromea, poteškoće se pojavljuju kod preuzimanja datoteka manjih od 100 MB. Nažalost u to spadaju neke lektire i časopisi. Tome se može doskočiti ako nakon javljanja da datoteka nije sigurna potvrdimo da jest ili u postavkama preglednika isključimo na kratko opciju "safe browsing" ili blokator preuzimanja sumnjivih datoteka. Te datoteke nisu opasne niti sumnjive, one su pohranjene na serveru na kojem nitko drugi nema pristup ali ih Google zato što su lagane i zipane blokira kao prijetnju. Još je jedan savjet pokušati preuzimati pomoću preglednika Microsoft Edge koji nije toliko striktan. Nije prvi puta da se ovaj problem pojavio unutar mjesec dana od kada je pojačana zaštita na preglednicima i čekamo od Googlea pomoć nakon što smo im objasnili našu situaciju.
Ovaj smo tjedan imali priliku surađivati s novinarkom Tatjanom Jolić za potrebe emisije „Umijeće odrastanja“ na HR1. Emisija u kojoj o radu Hrvatske knjižnice za slijepe pričaju kolege i kolegice Danijela, Jelena, Marko, Željko i ravnateljica Karolina, bit će emitirana 13.12. u 12.30 minuta. Emisiju se može i naknadno poslušati na zahtjev ili preko poveznice https://radio.hrt.hr/slusaonica/umijece-odrastanja
Jučer smo gospodinu Josipu Hrvoju uručili njegovo Priznanje "Antun Lastrić". Josip Hrvoj čest je gost na događanjima u knjižnici i njezin aktivan član. Njegov je doprinos velik na području glazbene kulture. Mnoge je manifestacije oplemenio izvođenjem muzičkih brojeva na clavinovi ili pak održavajući koncerte. Prepisao je na Brajevo pismo više udžbenika za učenike glazbene škole. Posebno je zanimljiv udžbenik na crnome tisku kako bi nastavnici glazbe mogli poučavati i kontrolirati note.
Cijenjeni korisnici, ponovno je moguće preuzimati knjige putem usluge "digitalna knjižnica". Migracija na sigurne postavke servera je izvršena ali se još od google servisa očekuje odobrenje nekih postavki. Zbog toga se sitne poteškoće još pojavljuju kod preuzimanja datoteka manjih od 100 MB. Tome se može doskočiti ako nakon javljanja da datoteka nije sigurna potvrdimo da jest ili u postavkama preglednika isključimo na kratko opciju "safe browsing". Kroz par dana će se i taj problem riješiti. Do kraja studenog moći ćete umjesto uobičajenih 20 knjiga preuzeti 30, kako ne biste ostali oštećeni za pokušaje preuzimanja tijekom kvara.
Ravnateljica knjižnice, Karolina Zlatar Radigović, uručila je Vojinu Periću, ravnatelju Kazališta slijepih i slabovidnih Novi život, plaketu Priznanja "Antun Lastrić". Ansambl je svojim dugogodišnjim kreativnim radom iznimno doprinio kulturnom životu, a članovi ansambla su često sudjelovali na manifestacijama u knjižnici interpretirajući pisanu riječ.
Na fotografiji su plakete ovogodišnjih dobitnika Priznanja "Antun Lastrić": Sead Ivan Muhamedagić (postumno), Kazalište slijepih i slabovidnih "Novi život" i Josip Hrvoj. Svi su oni svojim djelovanjem doprinijeli kulturnom životu knjižnice i njenih korisnika.
Sead Muhamedagić, veliki književni prevoditelj, publicist, pjesnik. Osim što je bio član Hrvatske knjižnice za slijepe, bio je i njezin suradnik i prijatelj te je događanja oplemenio izlaganjem, sudjelovanjem ili naprosto svojom prisutnošću.
Članovi ansambla Dramskog studija slijepih sudjelovali su na brojnim manifestacijama u knjižnici interpretirajući prozne tekstove i poeziju te na taj način indirektno promovirajući čitanje otisnute brajice ali i čitanje pomoću brajevog retka. Svojim izvedbama doprinijeli su rušenju predrasuda na području izvedbenih umjetnosti, udahnuvši zaista "novi život" pisanoj riječi.
Josip Hrvoj čest je gost na događanjima u knjižnici i njezin aktivan član. Mnoge je manifestacije oplemenio izvođenjem muzičkih brojeva na clavinovi ili pak održavajući koncerte. Prepisao je na Brajevo pismo više udžbenika za učenike glazbene škole. Posebno je zanimljiv udžbenik na crnome tisku kako bi nastavnici glazbe mogli poučavati i kontrolirati note.
U skladu s najnovijim mjerama Stožera civilne zaštite donesenima 5. studenoga te mjerama čija se primjena najavljuje od 15. studenoga i sukladno odluci ravnateljice Hrvatske knjižnice za slijepe, u prostor knjižnice dopušten je ulazak korisnika, zaposlenika, poslovnih suradnika i svih drugih stranaka uz predočenje važeće i valjane EU Covid potvrde koja vrijedi uz identifikacijski dokument, i to za cijepljene, one koji su preboljeli Covid-19 te osobe s važećim negativnim testom.
Za korisnike i stranke koje se iz zdravstvenih razloga ne smiju cijepiti, primjenjuju se jednake mjere kao i za necijepljene korisnike odnosno stranke – EU Covid potvrda i testiranje u ovlaštenim ustanovama i laboratorijima. Moguća odstupanja u smislu primjene klasičnih protuepidemijskih mjera dogovarat će se izravno s epidemiološkom službom i pojedinim korisnikom, ovisno o mogućnostima organizacije rada.
Knjižnica moli korisnike da se pridržavaju svih spomenutih mjera i uputa te ih poziva da prije samog dolaska nazovu knjižnicu na broj telefona 01 64 44 044.
Daljnje obavijesti pratite na mrežnim stranicama knjižnice i Facebook profilu.
Hvala na razumijevanju!
Druženje s Feručom Lazarićem i Emilom Mandarićem, dvojicom autora, prijatelja i planinara održano je 26.10.2021. Razgovor koji je pratio predstavljanje knjiga putopisa i doživljaja Feruča Lazarića, "Planinarenje na slijepo" i "Na drugi način lijepo", te uručivanje skulpture "Žena koja čita", Emila Mandarića, zabilježili smo u zvučnoj tehnici, a snimka će biti dostupna kao prilog časopisu Znanost i umjetnost. Ovo je bilo prvo događanje nakon gotovo dvije godine ali smo već iduće, posvetu Seadu Muhamedagiću predviđenu za 28.10., morali nažalost opet odgoditi zbog nepovoljne epidemiološke situacije. Nadamo se boljem jer ovakva druženja nam toliko nedostaju.
Nakon blagdana Svih svetih, od utorka 2. studenog, knjižnica radi po običaju.
Prostor knjižnice krasi jedna prinova. Emil Mandarić, umjetnik i član knjižnice, razveselio nas je fantastičnom skulpturom "Žena koja čita". Skulptura u specijalnoj papirnoj tehnici, karakterističnoj za Emila, prikazuje ženu koja sjedi u naslonjaču i čita knjigu na brajici položenu u krilu. Odlični su detalji pletenice prebačene preko jednog ramena, zatim položaj ruku prilikom čitanja i papuče nataknute, poluizuvene na nogama. Naslonjač je obložen rebrastim kartonom nalik draperiji. Cijela je skulptura u neutralnoj bež boji dok je knjiga od bijelog papira na kojem brajicom piše: "Knjiga je lijek, a čitanje terapija", Emil Mandarić, listopad 2021. Hvala još jednom, a svi su pozvani vidjeti je i/ili opipati:)
U utorak, 26. listopada u 17 sati, pozivamo Vas na druženje s Feručom Lazarićem i Emilom Mandarićem, dvojicom autora, prijatelja i planinara. Feručo Lazarić je prošle godine sam propješačio stazu Via Adriatica i o tome napisao knjigu "Planinarenje na slijepo" nakon čega slijedi knjiga doživljaja "Na drugi način lijepo". Emil Mandarić je pak autor brojnih skulptura kao što su ciklusi slijepih osoba (“Sa psom vodičem”, “Harmonikaš”, “Pletač košara”, “Bakarski vodonoša”) i primorski motivi (“Mlikarica”, “Ribar”). Molimo da svoj dolazak najavite telefonom na 01 64 44 046 ili Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
HRVATSKA KNJIŽNICA ZA SLIJEPE
10000 ZAGREB, DRAŠKOVIĆEVA 80/1 (ulaz iz Šenoine 34/1)
objavljuje NATJEČAJ za primitak u radni odnos:
STRUČNI SURADNIK ZA KOREKTURU
Izvršitelj/ica: 1
Uvjeti:
Uz ispunjavanje gore navedenih uvjeta, prednost mogu ostvariti kandidati kojisu spremni na daljnje učenje i usavršavanje, timski rad i prilagodbu specifičnim uvjetima na rad u tiskari za brajicu.
Uz prijavu na natječaj kandidati su dužni priložiti:
Nepotpune i nepravodobne prijave neće se razmatrati.
Rok za podnošenje prijave je 8 dana od objave natječaja u Narodnim novinama (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/oglasi/o8324733.html).
Prema potrebi će kandidati biti testirani.
Sukladno čl. 13. Zakona o ravnopravnosti spolova na natječaj se mogu prijaviti osobe oba spola.
Molbe s oznakom "Za natječaj za zapošljavanje" i dokazima o ispunjavanju uvjeta natječaja dostavljaju se na adresu:Hrvatska knjižnica za slijepe, 10000 Zagreb, Šenoina 34/1, p.p. 231
O rezultatima natječaja kandidati će biti obaviješteni u zakonskom roku.
IZ KATALOGA IZLOŽBE „GLEDAM DODIROM“: RADOVI KORISNIKA COO „VINKO BEK“ (IZLOŽBA TRAJE CIJELU JESEN)
Tijekom Mjeseca hrvatske knjige moći ćete u prostoru Hrvatske knjižnice za slijepe razgledati izložbu radova polaznika Centra za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek". Radovi su dio izuzetno vrijedne inkluzivne izložbe pod nazivom "Gledam dodirom" koja se dogodila 2019. godine u Gradskom muzeju Karlovac i pobudila pažnju kritike i publike. Izložba i katalog nastali su prema koncepciji Lane Bede, više kustosice pedagoginje Gradskog muzeja Karlovac u suautorstvu s profesoricom likovne kulture Tanjom Parlov iz Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek te dizajnera Marka Rašića i Vedrane Vrabec.
PODCAST EPIZODA POSVEĆENA AUTORIMA KOJI SU ČLANOVI HRVATSKE KNJIŽNICE ZA SLIJEPE (epizoda će biti objavljena na stranici i youtube kanalu knjižnice tijekom listopada)
Podcast Hrvatske knjižnice za slijepe postoji već četiri godine, a epizodu u Mjesecu hrvatske knjige ćemo posvetiti autorima koji su ujedno i članovi naše knjižnice. Njihova djela dostupna su u zvučnom obliku, na brajici ili pak u EPUB formatu i vrijedan su dio fonda knjižnice.
FERUČO I EMIL - PUSTOLOVINA RIJEČI I OBLIKA, 26.10.2021. u 17 sati
Druženje s Feručom Lazarićem i Emilom Mandarićem, dvojicom slijepih autora, prijatelja i planinara. Feručo Lazarić je prošle godine sam propješaćio stazu Via Adriatica i o tome napisao knjigu "Planinarenje na slijepo" nakon čega slijedi knjiga doživljaja "Na drugi način lijepo". Emil Mandarić je pak autor brojnih skulptura kao što su ciklusi slijepih osoba (“Sa psom vodičem”, “Harmonikaš”, “Pletač košara”, “Bakarski vodonoša”) i primorski motivi (“Mlikarica”, “Ribar”).
PROMOCIJA RUČNO RAĐENIH SLIKOVNICA (suradnja), Multimedijalna dvorana Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, 27.10.2021. u 11 sati
Promocija taktilnih slikovnica djelatnika Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice, u suradnji s Centrom za odgoj i obrazovanje Vinko Bek i Hrvatskom knjižnicom za slijepe. Promocija će se održati uz prigodni program.
SJEĆANJE NA SEADA MUHAMEDAGIĆA ILI SUŽIVOT S KNJIGOM, 28.10.2021. u 17 sati
ODGAĐA SE DO POVOLJNIJE EPIDEMIOLOŠKE SITUACIJE
Sudbina je htjela da druženje koje smo prvobitno zamislili kao tribinu sa Seadom Muhamedagićem, književnim prevoditeljem, publicistom i pjesnikom zbog njegove iznenadne smrti preimenujemo u "Sjećanje na..." . Sead je preveo više od šezdeset naslova knjiga, napisao zbirku pjesama Slijepčev vir i knjigu književno-duhovnih eseja Miris neba, urednik je i supriređivač nekoliko knjiga, a za prevodilački rad dobio je i godišnju nagradu Društva hrvatskih književnih prevodilaca (1996.) te nagradu "Iso Velikanović" za prijevod djela "Brisanje. Raspad" 2012. godine. Na događanju će sudjelovati Seadovi kolege, suradnici, štovatelji i prijatelji.
PREDSTAVLJANJE SLIKOVNICE "BAŠ IMAM SREĆE!", 04.11.2021. u 11 sati
ODGAĐA SE DO POVOLJNIJE EPIDEMIOLOŠKE SITUACIJE
Predstavljanje slikovnice "Baš imam sreće!" autora teksta Lawrencea Schimmela i ilustratora Juana Camila Moyorge uz druženje s urednicom i autoricom Anom Đokić. Knjiga govori o dječaku, njegovom slijepom bratu i njihovom prijatelju. Događanje je namijenjeno učenicima nižih razreda osnovne škole.
DODJELA PRIZNANJA ANTUN LASTRIĆ, 15.11.2021. u 11 sati
Hrvatska knjižnica za slijepe je 2018. godine utemeljila ovo priznanje kao zahvalu prije svega pojedincima, a onda i udrugama, projektima, ustanovama koje su svojim radom na osobit način doprinijele kulturnom životu, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba odnosno korisnika Hrvatske knjižnice za slijepe, te direktno ili indirektno utjecale na djelovanje same Knjižnice. Priznanje se dodjeljuje svake godine u Mjesecu hrvatske knjige. U rujnu se raspisuje javni poziv za predlaganje kandidata, a u listopada Povjerenstvo za dodjelu priznanja odabire dobitnike. Više: https://hkzasl.hr/priznanje-antun-lastric
Zbog epidemiološke situacije i prostorne ograničenosti, na svakom događanju može biti prisutno do 10 posjetitelja, a prijave će se unaprijed primati. Neka događanja će biti snimana te će se moći poslušati na našem YouTube kanalu i kao prilog zvučnom časopisu Znanost i umjetnost.
S ciljem skretanja pozornosti na veliku potrebu za znanjem i knjigom, čitanjem, učenjem i pisanjem u slijepih osoba, Hrvatska knjižnica za slijepe je 2018.godine pokrenula dodjelu godišnjeg Priznanja Antun Lastrić pojedincima ili ustanovama za izvanredan doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba.
Godišnje priznanje dodjeljuje se u Mjesecu Hrvatske knjige pojedincima koji su državljani Republike Hrvatske, te pravnim osobama.
Odjednom se mogu dodijeliti do dva priznanja.
Prijedlog za dodjelu Priznanja može podnijeti Hrvatska knjižnice za slijepe, korisnici knjižnice ustanove i druge osobe.
Dokumentacija za kandidate sastoji se od pisanog obrazloženja, kandidature i eventualnog priloga.
Obrazloženje mora biti sažeto, ne dulje od jedne stranice formata A4 ili jednog arka brajice, s jasnim razlozima kandidature predloženika.
Odbor za dodjelu Priznanja prema potrebi može zatražiti dopunsku dokumentaciju.
Predlagatelji su obvezni naznačiti svoju adresu za kontakt.
Prijedlozi se šalju običnom poštom na Hrvatsku knjižnicu za slijepe, Šenoina 34, 10000 Zagreb, s naznakom "za Priznanje Antun Lastrić" ili elektroničkom poštom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom predmeta "za Priznanje Antun Lastrić".
Isti predlagatelj može podržati samo jednog predloženika u tekućoj godini.
Rok za slanje prijedloga je 01. listopada 2021. godine.
Odbor za dodjelu Priznanja Antun Lastrić Zagreb, 05.07. 2021. godine
Hrvatska knjižnica za slijepe raspisuje natječaj za urednike sljedećih časopisa:
Izbor, Sveta Lucija i Šah
Uvjeti:
- VSS/VŠS – Stručni prvostupnik (baccalaureus) društveno - humanističkog smjera
- poznavanje rada na računalu
Uz prijavu na natječaj potrebno je priložiti:
Urednik se bira na period od godine dana.
Krajnji rok za podnošenje prijava je 15. listopada 2021. godine
Pismene prijave se šalju na adresu Hrvatske knjižnice za slijepe
10000 Zagreb, Draškovićeva 80/1 ( ulaz iz Šenoine 34/1 ) s naznakom "Natječaj za urednika časopisa" ili na mail adresu knjižnice, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Karolina Zlatar Radigović, ravnateljica
Napustio nas je Sead Muhamedagić, vrstan prevoditelj, autor, pjesnik, veliki intelektualac ali prije svega izniman čovjek. Osim prvotnog šoka tužne vijesti koja nas je doslovce zgromila (baš smo prošli tjedan dogovorili zajedničko druženje u Mjesecu hrvatske knjige), osjetili smo golemo poštovanje prema ovom čovjeku. Zapravo, teško je povjerovati da toliko toga, prije svega duhovnog, a onda i intelektualnog, stane u jedan ljudski život. Djela Schnitzlera, Hofmannstahla, Bernharda, Schwaba i mnogih drugih zahvaljujući njemu progovaraju hrvatskim jezikom, a to je tek dio svega vrijednog što nam je Sead za sobom ostavio. Osim što je bio član Hrvatske knjižnice za slijepe, bio je i njezin suradnik i prijatelj. Zaista, Sead je čitav svoj život proživio čitajući, proučavajući, prevodeći i pišući. U našoj knjižnici primjerice možete pronaći u zvučnom obliku nagrađivani prijevod romana Thomasa Bernharda „Brisanje. Raspad“, zatim Hotschnigovu „Ludwigovu sobu“ pa sada već kultnu knjigu Konrada Liessmanna „Teorija neobrazovanosti“ i Seadove duhovno-književne eseje „Miris neba“. Lijep prilog o Seadovom radu možete pročitati u Jutarnjem listu: https://www.jutarnji.hr/kultura/knjizevnost/umro-sead-muhamedagic-pjesnik-i-jedan-od-nasih-najvecih-knjizevnih-prevoditelja-15092934
Udruga slijepih Istarske županije posjetila je zajedno sa suradnicima Hrvatsku knjižnicu za slijepe u sklopu provedbe projekta "Glas za prijatelja". Bilo je lijepo družiti se uživo u prostoru knjižnice nakon toliko vremena. Hvala na posjeti!
Poštovani korisnici Knjižnice,
Ovim putem obavještavamo Vas kako će od 1. srpnja naša Knjižnica imati novo radno vrijeme. Radit će od ponedjeljka do petka u vremenu od 8 do 16 sati. Promjena se jedino dogodila u četvrtku kada je Knjižnica bila otvorena za svoje korisnike od 8 do 18 sati pa će tako prema novom radnom vremenu Knjižnica raditi od 8 do 16 sati kao i sve druge radne dane u tjednu. Ova odluka donesena je nakon višemjesečnog praćenja dolazaka korisnika u knjižnicu te se može izmijeniti ukoliko se pokaže potreba za istom.
Zahvaljujemo na razumijevanju.
Djelatnici Hrvatske knjižnice za slijepe
© 2023 HKZASL
Matični broj: 01494449
OIB:12091168733
IBAN: HR 44 23400091100206999